- Hem
- Tandläkare
- Reservdelar Tandläkare
- D-Light Duo Ljusledare 8mm
Webpris
D-Light Duo Ljusledare 8mm
Artnr: 231960TillverkareGC Europe N.V.Tillv. artnr700000242 061,00 kr
2 290,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Reservdelar Tandläkare |
|---|
Artnr: 231960
D-Light Duo Ljusledare 8mm
Produktbeskrivning
Denna ljusledare med 8 mm diameter är utformad för användning med D-Light Duo och D-Light Pro härdningslampor. Den fungerar som en direkt ersättningsdel för att bibehålla utrustningens funktionalitet.
Ljusledaren säkerställer effektiv överföring av härdningsljuset, vilket är avgörande för optimal polymerisering av dentalmaterial. Dess design är anpassad för att hantera de dubbla våglängder som kännetecknar de kompatibla härdningslamporna, vilket möjliggör härdning av en bred variation av ljushärdande material. En standarddiameter på 8 mm garanterar passform med de avsedda härdningslamporna.
För att uppfylla strikta hygienkrav inom tandvården är ljusledaren autoklaverbar, vilket underlättar sterilisering och bidrar till en säker arbetsmiljö på kliniken.
Specifikationer:
Diameter: 8 mm
Autoklaverbar: Ja
Kompatibilitet: D-Light Duo och D-Light Pro härdningslampor
