- Hem
- Tandläkare
- Övrigt Diverse
- Övningsmodell/Tand
- Vattenavloppssystem för P-6 GMN2L
Vattenavloppssystem för P-6 GMN2L
Artnr: 251754Tillverkarefrasaco GmbHTillv. artnrP-6 WFS 21 370,70 kr
1 523,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Övningsmodell/Tand |
|---|
Artnr: 251754
Vattenavloppssystem för P-6 GMN2L
Produktbeskrivning
Vattenavloppssystemet är konstruerat för att möjliggöra effektiv dränering av vätskor från övningsmodeller under tandvårdsutbildning.
Systemet ansluts till ansiktsmaskens nedre bakre del genom en förberedd öppning. Det är anpassat för att hantera vattenflödet vid användning av vattenkylda handstycken och turbiner under simulerade ingrepp. Genom att leda bort vätska direkt från fantomhuvudet bibehålls en kontrollerad miljö i utbildningslokalen, vilket minimerar risken för spill på utrustning och golv.
Konstruktionen möjliggör en stabil koppling till avloppsslangen och är utformad för att tåla kontinuerlig användning i laboratoriemiljö. Systemet underlättar rengöring och underhåll av övningsmodellen genom att förhindra att vatten ansamlas inne i masken eller de mekaniska delarna.
Specifikationer:
Kompatibilitet: Ansiktsmasker i P-6 GMN-serien
Typ: Enkelvattenavlopp (P-6 WFS)
Anslutningspunkt: Maskens bakre bottenregion
Användningsområde: Klinisk simulering och preklinisk träning