- Hem
- Tandläkare
- Övrigt Diverse
- Övningsmodell/Tand
- Frasaco Modell ANA-4 V CER99-009 St
Frasaco Modell ANA-4 V CER99-009 St
Artnr: 243173Tillverkarefrasaco GmbHTillv. artnrANA-4 V CER99-0092 760,30 kr
3 067,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Övningsmodell/Tand |
|---|
Artnr: 243173
Frasaco Modell ANA-4 V CER99-009 St
Produktbeskrivning
Övningsmodell ANA-4 V CER99-009 är en anatomisk vuxenmodell framtagen för simulering och utbildning inom konserverande tandvård och protetik. Modellen representerar ett vuxet bett med anatomisk formgivning för realistisk träning av kliniska procedurer.
Modellen är uppbyggd med en gängad bottenplatta i metall, vilket möjliggör stabil fixering i fantomhuvuden via skruvförband eller magnetplatta. Gingivan består av en utbytbar mask i mjuk elastomer som simulerar naturlig mjukvävnad vid kliniska övningar.
Tänderna i modellen är individuellt utbytbara och fästs med skruvar för enkel hantering vid materialbyte. Denna specifika konfiguration är optimerad för preparationsteknik och konserverande ingrepp. Det hårda plastmaterialet i tänderna ger ett konsekvent och naturtroget motstånd vid borrning och instrumentering.
Specifikationer:
Material: Hårdplast (termoplast), mjuk elastomer, bottenplatta i metall.
Antal tänder: 28 stycken.
Fixering: Gängad metallplatta för skruv- eller magnetfäste.
Egenskaper: Utbytbar gingivmask, skruvfixerade tänder, anatomisk ocklusion.
Användningsområde: Konserverande tandvård och protetik.