- Hem
- Tandläkare
- Instrument
- Pincetter
- Pincett Mikrokirurgi De Bakey Atraumatisk rak 18cm
Webpris
Pincett Mikrokirurgi De Bakey Atraumatisk rak 18cm
greppar längs med hela
Artnr: 229422TillverkareAESCULAP AGTillv. artnrDX070R2 889,00 kr
3 210,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Längd | 180 mm |
|---|---|
| Typform | atraumatisk rak |
| Förpackningsinnehåll | styck |
| Produktgrupp | Pincetter |
Artnr: 229422
Pincett Mikrokirurgi De Bakey Atraumatisk rak 18cm
Produktbeskrivning
Denna mikrokirurgiska pincett är utformad för hög precision vid hantering av ömtålig vävnad och kärl. Med sin atraumatiska De Bakey-tandning möjliggör instrumentet ett säkert grepp med minimal risk för vävnadsskada eller perforering.
Pincetten är 180 mm lång och har en rak utformning som lämpar sig för ingrepp där god räckvidd krävs. Den speciella tandningen är utformad för att fixera vävnad utan att orsaka traumatisk klämning, vilket är avgörande vid mikrokirurgiska ingrepp och kärlkirurgi. Instrumentet är försett med ett runt skaft, vilket ger användaren god kontroll och underlättar roterande rörelser under arbetets gång.
Spetsens smala profil på 1 mm möjliggör noggrann manipulation i trånga operationsområden. Instrumentet är tillverkat i rostfritt stål avsett för medicinskt bruk och är steriliserbart för återkommande användning i klinisk miljö.
Specifikationer:
Längd: 180 mm
Typ: Atraumatisk pincett (De Bakey)
Form: Rak
Spetsbredd: 1 mm
Handtag: Runt grepp
Material: Rostfritt stål
Egenskap: Steriliserbar, flergångsbruk




