Produktbeskrivning
Peang Mosquito rak Baby är ett kompakt precisionsinstrument för kirurgiska och dentala ingrepp. Med en längd på 9,5 cm är instrumentet särskilt lämpat för arbete i trånga utrymmen och för hantering av finkalibrig vävnad eller små föremål.
Instrumentet är utrustat med tvärräfflade käftar som ger ett säkert och stabilt grepp. Den integrerade låsmekanismen gör det möjligt att fixera instrumentet i stängt läge, vilket underlättar vid exempelvis ligaturer, kärlklämning eller vid avlägsnande av rotfragment. Den raka designen är optimerad för att ge god sikt och direkt åtkomst i operationsfältet.
Konstruktionen i rostfritt stål säkerställer hög mekanisk hållbarhet och god motståndskraft mot korrosion. Instrumentet är utformat för professionellt bruk och tål upprepad rengöring i diskdesinfektor samt sterilisering i autoklav. Produkten uppfyller kraven för medicintekniska produkter och är CE-märkt.
Specifikationer:
Längd: 9,5 cm
Utförande: Rak
Greppyta: Tvärräfflade käftar
Material: Rostfritt stål
Egenskaper: Låsfunktion, autoklaverbar
Certifiering: CE-märkt, Medicinteknisk produkt