- Hem
- Tandläkare
- Instrument
- Extraktionstänger
- Extraktionstång Engl. Form 49
Webpris
Extraktionstång Engl. Form 49
Artnr: 51427TillverkareGebrüder Martin GmbH & Co. KGTillv. artnr40-049-00-071 953,00 kr
2 170,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Extraktionstänger |
|---|
Artnr: 51427
Extraktionstång Engl. Form 49
Produktbeskrivning
Extraktionstång enligt engelsk modell, figur 49, utformad för extraktion av rötter i överkäken. Tången har en smal och fin geometri för ökad åtkomlighet i trånga utrymmen.
Denna extraktionstång är specifikt konstruerad för ingrepp i överkäken där extraktion av rötter krävs. Instrumentet följer den engelska standarden (English pattern) och har en smal profil för att underlätta arbetet i anatomiskt begränsade områden.
Gripkäftarna är utförda i en mycket fin modell med en bredd på 2,0 mm. Detta möjliggör ett stabilt och precist grepp om rötter och rotfragment. Instrumentet är avsett för flergångsbruk och är autoklaverbart. Produkten levereras i osterilt utförande och ska rengöras samt steriliseras före användning enligt kliniska rutiner.
Specifikationer:
Modell: Engelsk form, figur 49
Användningsområde: Överkäke, rötter
Utförande: Mycket fin
Bredd: 2,0 mm
Sterilitet: Osteril
Hantering: Återanvändbar (Re-use)
