DENTALRINGEN AB, EN DEL AV DENTALMARKNADEN I ÖVER 20 ÅR. GRUNDAT 2005
Dentalringen logotyp
Logga in

DC Tray Instrument hållare

Artnr: 301017TillverkareDC DentalCentralTillv. artnr708078/
73,80 kr
82,00 kr

Exkl. moms

Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)

Specifikationer -

ProduktgruppBricka/Tillbehör
Artnr: 301017
DC Tray Instrument hållare

Produktbeskrivning

Instrumenthållare för organisering och fixering av dentala instrument i brickor under behandling, rengöring och sterilisering. Hållaren fixerar instrumenten i fasta positioner för att förhindra mekanisk skada och kontakt mellan instrumenten. Konstruktionen medger obehindrad cirkulation av vatten och ånga, vilket säkerställer fullgod rengöring och sterilisering av alla ytor. Specifikationer: Användningsområde: Fixering och organisering av instrument. Kompatibilitet: Anpassad för dentalbrickor. Material: Silikon. Rengöring: Tål diskdesinfektor och autoklav.

Om oss

Dentalringen AB grundades 2005 i Västra Frölunda, Göteborg. I början var tandtekniker vår huvudkundgrupp men snart utökades sortimentet till att även täcka tandläkarklinikers hela behov. Vi är idag en väletablerad depå på dentalmarknaden men vi fortsätter att utveckla både webshop och oss för att hela tiden nå upp till våra kunders krav och behov.

Nästan alla som väljer Dentalringen för sina förbrukningsinköp sparar pengar. För att få en exakt uppgift om hur mycket man kan spara gör vi gärna en kostnadsfri analys. Kontakta vår kundtjänst för mer information.

Kontakta oss

info@dentalringen.se
031 - 711 95 50

Öppettider:
Måndag - Torsdag
08:00 - 16:00
Fredag
08:00 - 15:00


Dag före röd dag/midsommar/nyår
08:00 - 13:00
Sommartider v. 28-32
10:00 - 15:00
23 december håller vi stängt

Avvikande öppettider kan förekomma