Produktbeskrivning
Maxicap-setet består av en aktivator och en applier, framtagna för hantering av fyllnadsmaterial i kapselform. Verktygen möjliggör en standardiserad process för aktivering och applicering av materialet direkt i kaviteter.
Aktivatorn används för att sammanföra pulver- och vätskekomponenterna inuti kapseln före mekanisk blandning. Detta steg är nödvändigt för att säkerställa att den kemiska reaktionen startar korrekt och att materialet får avsedd konsistens. Verktyget är konstruerat för att ge ett jämnt tryck, vilket minimerar risken för ofullständig aktivering av kapselns innehåll.
Applier-verktyget används efter att kapseln har blandats för att dispensera det färdiga materialet. Den mekaniska utformningen tillåter kontrollerad utmatning och ger god åtkomst vid restaurativa ingrepp. Verktygen är robusta och anpassade för att tåla daglig användning i klinisk miljö samt efterföljande rengöringsrutiner.
Specifikationer:
Användningsområde: Aktivering och applicering av dentala kapslar.
Kompatibilitet: Anpassad för Maxicap-systemet.
Set-innehåll: 1 styck aktivator och 1 styck applier.
Funktion: Manuell mekanisk aktivering och dosering.