- Hem
- Tandläkare
- Fyllnadsmaterial/Bonding
- Matris Standard/Cervical/Hållare
- Walser Matris 24 Xtra-O-Form 2st
Webpris
Walser Matris 24 Xtra-O-Form 2st
Artnr: 57037TillverkareWALSER DR.Tillv. artnr0241 325,70 kr
1 473,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Matris Standard/Cervical/Hållare |
|---|
Artnr: 57037
Walser Matris 24 Xtra-O-Form 2st
Produktbeskrivning
Walser Matris 24 Xtra-O-Form är en tandvårdsmatris utformad för restauration av extra stora tänder vid MOD-fyllningar och isolering av molarer. Matrisen anpassar sig automatiskt till tandens form och ger en stabil struktur vid fyllningsarbete.
Denna matris i O-form är framtagen för användning vid MOD-fyllningar (mesial-ocklusal-distal) samt i fall där enskilda tänder behöver isoleras. Den extra stora storleken gör den lämplig för tänder med ett större omfång där standardmått inte är tillräckliga. Matrisen har en fjädrande konstruktion som möjliggör automatisk anpassning till tandens cervikala och ocklusala anatomi, vilket bidrar till en tät kontaktpunkt och korrekt konturering av fyllningsmaterialet.
Designen möjliggör snabb applicering med en hand med hjälp av en matristång. Det tunna materialet ger utrymme för arbete i trånga approximala utrymmen samtidigt som det bibehåller stabilitet under kondensering av fyllnadsmaterial.
Specifikationer:
Typ: O-form (för MOD-fyllningar och enskilda tänder)
Storlek: Nr 24 (Xtra/Extra large)
Användningsområde: Molarer med extra stort omfång
Material: Rostfritt fjäderstål
Antal per förpackning: 2 st
