- Hem
- Tandläkare
- Fyllnadsmaterial/Bonding
- Komposit
- Revolution F2 D2 4x1g spruta
Webpris
Revolution F2 D2 4x1g spruta
Artnr: 91973TillverkareKerr CorporationTillv. artnr29506742,50 kr
825,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Förpackningsinnehåll | 4 x 1 g sprutan |
|---|---|
| Produktgrupp | Komposit |
Artnr: 91973
Revolution F2 D2 4x1g spruta
Produktbeskrivning
Flytande ljushärdande hybridkomposit anpassad för restaurationer i klass III, IV och V. Materialet kombinerar enkel applicering med tekniska egenskaper som lämpar sig för både direkta fyllningar och som underfoder.
Kompositen har en fillerhalt på 60 viktprocent med en genomsnittlig partikelstorlek på 0,6 µm. Materialet består av en blandning av bariumglasfiller och glasjonomerfiller, vilket ger stabilitet och slitstyrka. Den flytande konsistensen är framtagen för att materialet ska adaptera väl till kavitetsväggar och flyta ut i små ojämnheter för god kantanslutning.
Färgnyanserna följer VITA-skalan för att möjliggöra korrekt estetisk matchning med den naturliga tanden. Förpackningen innehåller fyra sprutor om vardera 1 gram, vilket underlättar kontrollerad dosering och minskar materialspill vid behandling.
Specifikationer:
Typ: Flytande hybridkomposit
Härdning: Ljushärdande
Indikationer: Restaurationer klass III, IV och V, bas/liner
Fillerhalt: 60 viktprocent
Partikelstorlek: 0,6 µm
Färg: D2 (enligt VITA-skalan)
Förpackningsstorlek: 4 x 1 g sprutor


