Produktbeskrivning
Fusion Anterior kilar är utformade för interproximalt arbete vid restaurering av framtänder. De används för att fixera matrisband och säkerställa en tät anslutning mot tandsubstansen, vilket minimerar risken för fyllnadsöverskott.
Kilarna har en anatomisk formgivning som följer de specifika konturerna hos anteriora tänder. Designen ger ett jämnt tryck mot matrisen och underlättar skapandet av korrekta approximala kontakter vid fyllningsterapi. Den extra lilla storleken gör dem lämpliga för trånga utrymmen där standardkilar kan vara svåra att placera optimalt.
Den gula färgkodningen möjliggör snabb identifiering av storleken i klinisk miljö. Produkten levereras i en refillförpackning om 100 stycken kilar, avsedda för engångsbruk för att upprätthålla en hög hygienisk standard i patientarbetet.
Specifikationer:
Typ: Interproximalkil för anteriora tänder
Storlek: Extra Small (XS)
Färg: Gul
Material: Plast
Antal: 100 st per förpackning