DENTALRINGEN AB, EN DEL AV DENTALMARKNADEN I ÖVER 20 ÅR. GRUNDAT 2005
Dentalringen logotyp
Logga in

Webpris

Engångsfilter Ø6mm 5st

Artnr: 247131TillverkareOmnia S.p.A.Tillv. artnr32.F7076.00
377,10 kr
419,00 kr

Exkl. moms

Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)

Specifikationer -

Förpackningsinnehåll5 styck
ProduktgruppOp Tillbehör
Artnr: 247131
Engångsfilter Ø6mm 5st

Produktbeskrivning

Engångsfilter för uppsamling av autologt ben (benfilter) vid kirurgiska ingrepp. Filtret är utformat för att monteras i sugsystemet för att tillvarata benspån och vävnadsfragment som genereras vid exempelvis implantatpreparering, vilket möjliggör återanvändning av patientens eget ben vid bentransplantation. Konstruktionen är dimensionerad för kirurgiska sugrör och slangar med en diameter på 6 mm. Filtrets utformning säkerställer bibehållen sugkraft samtidigt som det effektivt separerar benpartiklar från aspiratet. Produkten är en steril engångsartikel för att upprätthålla hög hygienisk standard och eliminera risk för korskontaminering. Specifikationer: Diameter: 6 mm Användningsområde: Beninsamling (autologt ben) Typ: Engångsartikel Förpackningsstorlek: 5 st

Om oss

Dentalringen AB grundades 2005 i Västra Frölunda, Göteborg. I början var tandtekniker vår huvudkundgrupp men snart utökades sortimentet till att även täcka tandläkarklinikers hela behov. Vi är idag en väletablerad depå på dentalmarknaden men vi fortsätter att utveckla både webshop och oss för att hela tiden nå upp till våra kunders krav och behov.

Nästan alla som väljer Dentalringen för sina förbrukningsinköp sparar pengar. För att få en exakt uppgift om hur mycket man kan spara gör vi gärna en kostnadsfri analys. Kontakta vår kundtjänst för mer information.

Kontakta oss

info@dentalringen.se
031 - 711 95 50

Öppettider:
Måndag - Torsdag
08:00 - 16:00
Fredag
08:00 - 15:00


Dag före röd dag/midsommar/nyår
08:00 - 13:00
Sommartider v. 28-32
10:00 - 15:00
23 december håller vi stängt

Avvikande öppettider kan förekomma