- Hem
- Tandläkare
- Engångsartiklar
- Handskar
- Handske Nitril 3000 blå x-lång XS 100st
Webpris
Handske Nitril 3000 blå x-lång XS 100st
Artnr: 226527TillverkareRösner-Mautby Meditrade GmbHTillv. artnr1282/XS64,80 kr
72,00 kr
Exkl. moms
I Lager (Ej returrätt)
Specifikationer -
| AQL-värde | 1,5 |
|---|---|
| Färg | blå |
| Material | Nitril |
| Storlek | XS |
| Typform | x-lång |
| Förpackningsinnehåll | 100 styck |
| Latexfri | Ja |
| Opudrad | Ja |
| Osteril | Ja |
| Produktgrupp | Handskar |
Artnr: 226527
Handske Nitril 3000 blå x-lång XS 100st
Produktbeskrivning
Nitril 3000 är en puder- och latexfri undersökningshandske med extra lång krage för utökat skydd av handled och underarm.
Nitrilhandsken är utformad för användning i miljöer som kräver hög hygien och skydd mot vätskor eller kemikalier. Den extra långa kragen, med en total längd på cirka 29 cm, ger en barriär mot stänk över ett större område än konventionella handskar. Eftersom materialet är helt fritt från latexproteiner är den lämplig för användare med latexallergi eller överkänslighet.
Handsken är osteril och har en ambidextriös utformning, vilket innebär att den passar både höger och vänster hand. Den är certifierad som personlig skyddsutrustning kategori 3 (PPE CAT 3) och uppfyller kraven enligt standarden DIN EN 455. Med ett AQL-värde på 1,5 håller produkten en hög kvalitetsnivå avseende materialets täthet.
Specifikationer:
Material: Nitril
Färg: Blå
Storlek: XS
Längd: Extra lång (ca 29 cm)
Latexfri: Ja
Opudrad: Ja
Osteril: Ja
AQL-värde: 1,5
Certifiering: DIN EN 455, PPE CAT 3
Förpackningsinnehåll: 100 styck











