- Hem
- Tandläkare
- Desinfektion/Rengöring
- Ytdesinfektion
- Pluline Wet Wipes Premium System
Webpris
Pluline Wet Wipes Premium System
Artnr: 831709TillverkarePluradent AG & Co KGTillv. artnr831709233,10 kr
259,00 kr
Exkl. moms
I lager
Specifikationer -
| Förpackningsinnehåll | 120 ark |
|---|---|
| Produktgrupp | Ytdesinfektion |
Artnr: 831709
Pluline Wet Wipes Premium System
Produktbeskrivning
Alkoholbaserade våtservetter i engångspåse för snabb desinfektion och rengöring av alkoholresistenta medicintekniska produkter och ytor av alla slag.
Den optimerade perforeringen, i kombination med våtservettstorleken, ger hög flexibilitet vid applicering.
Universell, bekväm och tidsbesparande, eftersom man inte behöver förbereda en doseringshink. Och allt detta med den vanliga omfattande och snabba effektiviteten.
Endast för professionellt bruk. Torka av ytorna tills de är helt våta och håll dem fuktiga under hela kontakttiden. Håll alltid förpackningen stängd. Avlägsna synlig smuts före desinfektion.
Funktioner i korthet:
120 ark på rulle i engångspåse
Tygets mått: 17,5 x 36 cm (45 g/m² PET)
Aktiv substans: 45 g etanol
Bakteriedödande, jästdödande: 2 min
Tuberkulocid (M. terrae): 30 s
Mykobaktericid (M. avium och M. terrae): 1 min
Begränsad virucidal aktivitet: 1 min
Begränsat virucidalt PLUS: 3 min
Hållbarhet efter öppnandet: 42 dagar.
I enlighet med biocidförordningen (BPR): Snabb desinfektion och rengöring av medicinsk utrustning och ytor av alla slag, främst i patientrelaterade miljöer.
MD IIa
