- Hem
- Tandläkare
- Cement/Uppbyggnad/Stift/Tillbehör
- Avtryckstift/Stift för uppbyggnad
- Surtex Rotskruv förgylld Dentatus EL5 15st
Webpris
Surtex Rotskruv förgylld Dentatus EL5 15st
Artnr: 59735TillverkareDentatus ABTillv. artnrRST-EL5400,50 kr
445,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Avtryckstift/Stift för uppbyggnad |
|---|
Artnr: 59735
Surtex Rotskruv förgylld Dentatus EL5 15st
Produktbeskrivning
Förgyllda rotskruvar avsedda för mekaniskt stöd och retention vid pelaruppbyggnad och tandrestaurering. Stiften är utformade för passiv cementering i rotkanalen, vilket minskar risken för spänningsuppbyggnad och rotfrakturer.
Den speciella ytbehandlingen ger en mikrotexturerad yta som ökar den mekaniska retentionen för både cement och pelarmaterial. Detta säkerställer en stabil förankring i rotkanalen utan att kräva aktiv gängning i dentinet. Den förgyllda ytan bidrar till korrosionsbeständighet och materialstabilitet i den orala miljön.
Modellen EL5 är en extra lång variant i storlek 5, anpassad för fall där rotkanalen tillåter ett djupare montage för optimerad stabilitet. Stiftens utformning medför en kombination av ekonomisk förbrukning och tillförlitlig funktion vid dagliga protetiska ingrepp.
Specifikationer:
Material: Förgyllda
Typ: Surtex EL5 (Extra Long)
Användningsområde: Intrakanalstöd för pelaruppbyggnad
Installation: Passiv cementering
Ytstruktur: Mikrotexturerad för ökad retention
Antal per förpackning: 15 st


