Produktbeskrivning
Avtryckssked 2813 är en perforerad avtryckssked i rostfritt stål, särskilt utformad för avtryckstagning i överkäken på tandlösa patienter.
Denna avtryckssked är framtagen för de specifika kraven vid helprotesprotetik. Perforeringen i stålet skapar en mekanisk låsning för avtrycksmaterialet, vilket ger stabilitet under härdningsfasen. Modellen är försedd med en retentionskant som bidrar till att fixera materialet i skeden och minskar risken för deformation vid urtagning ur patientens mun.
Konstruktionen i rostfritt stål möjliggör upprepad användning genom autoklavering. Produkten tål rengörings- och steriliseringsprocesser vid temperaturer upp till 177 °C. Storleken Medium (M) är dimensionerad för att passa en vuxen överkäke med standardmått.
Specifikationer:
Material: Rostfritt stål
Typ: Perforerad
Käke: Överkäke
Patienttyp: Tandlös (edentulös)
Storlek: Medium (M)
Egenskap: Med retentionskant
Steriliseringstemperatur: Max 177 °C