Produktbeskrivning
Knådbart A-silikon med mjuk konsistens för precisionsavtryck inom tandvården. Materialet är utformat för att ge lågt motstånd vid placering och hög detaljåtergivning.
Detta avtrycksmaterial har en hög viskositet och en Shore A-hårdhet på 55, vilket gör det till en mjukare variant av putty-material. Denna egenskap är fördelaktig vid tekniker där en lättare formbarhet krävs för att undvika distortion av mjuka vävnader eller vid specifika avtrycksskedar. Med en linjär dimensionsförändring på endast -0,20 % och en elastisk återhämtning på 99,60 % säkerställs att avtrycket förblir formstabilt över tid.
Arbetstiden är optimerad till 1 minut och 10 sekunder, vilket ger tid för korrekt blandning och placering. Den intraorala stelningstiden är 3 minuter, och materialet är färdigt för utslagning av modell redan 30 minuter efter avslutad stelning. Den orangea färgen ger en tydlig visuell kontrast vid användning tillsammans med wash-material i dubbelavtrycksteknik.
Specifikationer:
Konsistens: Putty super soft
Shore-hårdhet: A 55
Dimensionsstabilitet: -0,20 %
Återgivning (elastisk återhämtning): 99,60 %
Färg: Orange
Förbearbetningstid: 1:10 min.
Stelningstid i mun: 3:00 min.
Total stelningstid: 4:10 min.
Hällbar: Efter 30 min.
Volym: 2 x 300 ml