Produktbeskrivning
Precisionstillverkad chuck med en diameter på 2,35 mm, specifikt framtagen för användning i laboratoriemikromotorer. Komponenten säkerställer ett stabilt verktygsgrepp och bibehållen precision vid tandtekniskt arbete.
Denna reservdel är kompatibel med handstycken inom serierna Ultimate, Volvere och MIO. Chucken är konstruerad för att möjliggöra säkra verktygsbyten och bidra till en rotationsstabil gång med minimala vibrationer.
Vid regelbundet bruk slits greppytorna i ett handstycke. Genom att installera en ny chuck återställs den nödvändiga fasthållningskraften, vilket motverkar att borrar eller fräsar rör sig under belastning. Detta är en förutsättning för noggrann bearbetning av olika material i laboratoriemiljön.
Specifikationer:
Diameter: 2,35 mm
Kompatibilitet: Ultimate, Volvere, MIO
Användningsområde: Laboratoriehandstycken