- Hem
- Tandteknik
- Reservdelar Lab
- Erkopress ES2004/04 O-ring 115x6mm
Webpris
Erkopress ES2004/04 O-ring 115x6mm
Artnr: 00906TillverkareERKODENT E.KOPP GMBHTillv. artnr11085639,60 kr
44,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Reservdelar Lab |
|---|
Artnr: 00906
Erkopress ES2004/04 O-ring 115x6mm
Produktbeskrivning
O-ring avsedd för användning i tryckformningsmaskiner för att säkerställa korrekt tätning och tryckuppbyggnad under den dentala tillverkningsprocessen.
Denna tätningsring har en diameter på 115 mm och en tjocklek på 6 mm. Den är specifikt utformad för att sitta i maskinens tryckkammare, där den skapar en lufttät förslutning under termoförningsprocessen. Genom att upprätthålla ett stabilt och jämnt tryck möjliggörs en exakt formning av dentala material mot arbetsmodellen.
Regelbundet underhåll och byte av tätningar är nödvändigt för att förhindra luftläckage. Ett intakt tätningssystem är en förutsättning för att uppnå de trycknivåer som krävs för hög precision vid framställning av skenor och andra dentala applikationer. Ringen är tillverkad i ett material anpassat för de tryckförhållanden som uppstår vid laboratoriearbete i modellen ES2004/04.
Specifikationer:
Mått: 115 x 6 mm
Typ: O-ring / Tätningsring
Användningsområde: Tryckkammartätning för laboratoriebruk
Kompatibilitet: ES2004/04
