Produktbeskrivning
Suprema putshjul är utformat för slutpolering och högglanspolering av metaller och andra hårda ytor inom finmekanik och hantverk.
Detta putshjul används i kombination med polerpasta för att avlägsna fina repor och ge arbetsstycket en jämn finish. Materialets struktur är anpassat för att följa objektets konturer, vilket möjliggör effektiv bearbetning av både plana och lätt välvda ytor. Hjulen monteras på en polerspindel eller mandrell för användning i stationära eller handhållna maskiner.
Konstruktionen är framtagen för att minimera fiberlossning och behålla formen även under långvarig användning. Denna stabilitet bidrar till ett förutsägbart resultat vid varje applikation. Produkten levereras i en förpackning om 12 stycken, vilket säkerställer god tillgång till förbrukningsmaterial vid större projekt eller kontinuerlig produktion.
Specifikationer:
Antal: 12 st
Diameter: 25 mm
Bredd: 1 rad
Typ: Suprema
Användningsområde: Fin- och högglanspolering