- Hem
- Tandteknik
- Putsning, slipning, fräsare, diamanter
- Polerare
- Exa Technique gul Hst 0657HP 6st
Webpris
Exa Technique gul Hst 0657HP 6st
Fin polerare för akryl
Artnr: 41461TillverkareEdenta AGTillv. artnr0657HP-6173,70 kr
193,00 kr
Exkl. moms
Få i lager (Ej returrätt)
Specifikationer -
| Figur | 0657 |
|---|---|
| Färg | gul |
| Grovlek | fin |
| Isostorlek | 070 |
| Material | Silikon |
| Fattning | 104 handstycke |
| Omonterad | Nej |
| Produktgrupp | Polerare Tekniker |
Artnr: 41461
Exa Technique gul Hst 0657HP 6st
Produktbeskrivning
Silikonpolerare för slutfinish av proteser och ortodontiska akrylarbeten. Denna spetsformade polerare är utformad för användning med handstycke och lämpar sig för detaljarbeten i laboratoriemiljö.
Produkten utgör det tredje steget i ett tregestsystem för högglanspolering. Den gula poleraren har en fin kornstorlek som skapar en högblank yta utan behov av extra polerpasta. Det silikonbaserade materialet är optimerat för bearbetning av akrylmaterial och ger en jämn finish på den färdiga konstruktionen.
Den spetsiga geometrin (figur 0657) underlättar åtkomst i ocklusala ytor och trånga partier i protetiken. Poleraren är monterad på ett HP-skaft (fattning 104) och levereras i förpackning om 6 stycken.
Specifikationer:
Figur: 0657 (Spets)
Färg: Gul
Grovlek: Fin
ISO-storlek: 070
Material: Silikon
Fattning: 104 (Handstycke)
Längd: 20 mm
Rekommenderat varvtal: 10 000 – 15 000 varv/min
Användningsområde: Proteser och ortodontisk akryl
Antal: 6 st






