Produktbeskrivning
Eveflex Technik 401 är en omonterad polerare anpassad för bearbetning av dentallegeringar inom tandteknik. Den används för effektivt materialavtag och utjämning av ytor på både ädelmetaller och kobolt-krom-baserade legeringar (NEM).
Poleraren är utformad för att avlägsna gjuthud och jämna ut grova ytor. Tack vare en hård bindning är materialet slitstarkt, vilket ger en lång livslängd även vid arbete i hårda metaller. Den medium-grova texturen skapar en enhetlig yta och förbereder arbetsstycket för efterföljande finpolering, vilket reducerar den totala bearbetningstiden.
Produkten levereras omonterad, vilket innebär att den ska fästas på en passande mandrell före användning i handstycke. Denna systematiska metod för ytkonditionering säkerställer repfria övergångar och ett stabilt resultat på olika typer av dentala konstruktioner.
Specifikationer:
Typ: Omonterad polerare
Form: 401 (Hjul/Skiva)
Grovlek: Medium
Användningsområde: Ädelmetaller, NEM-legeringar, krom-kobolt
Bindning: Hård
Antal per förpackning: 100 st