- Hem
- Tandteknik
- Putsning, slipning, fräsare, diamanter
- Diamanter
- Hst Diamant 801 104 029 3st
Webpris
Hst Diamant 801 104 029 3st
rund blå medium
Artnr: 69294TillverkareEdenta AGTillv. artnr801.104.029176,40 kr
196,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Diamantkorn | normal |
|---|---|
| Figur | 801 |
| Form | Kula |
| Isostorlek | 029 |
| Material | diamant |
| Fattning | 104 handstycke |
| Förpackningsinnehåll | 3 st |
| Produktgrupp | Diamanter Tekniker |
Artnr: 69294
Hst Diamant 801 104 029 3st
Produktbeskrivning
Rund preparationsdiamant för handstycke, avsedd för slipning och formning. Instrumentet är utformat för precision och effektiv avverkning i dentala miljöer.
Denna diamantborr har en rund figur (801) och är belagd med diamantkorn i normalstorlek (medium). Den sfäriska formen möjliggör kontrollerad bearbetning av ytor och kaviteter. Skaftet är anpassat för handstycksfattning (HP, ISO 104) och instrumentet är konstruerat för att ge en stabil gång under användning, vilket bidrar till god kontroll vid detaljerat arbete.
Instrumentet lämpar sig för procedurer som kräver abrasiv kapacitet för formning av hårda vävnader och material. Förpackningen innehåller tre stycken enheter för att säkerställa kontinuerlig tillgång till funktionella borrar.
Specifikationer:
Figur: 801 (Rund)
Form: Kula
Kornstorlek: Normal (Medium)
Skaft: 104 (Handstycke/HP)
ISO-storlek: 029
Material: Diamant
Antal: 3 st


