- Hem
- Tandteknik
- Putsning, slipning, fräsare, diamanter
- Diamanter
- Diamant H 142 025 5st
Diamant H 142 025 5st
Artnr: 23679TillverkareHORICO DENTALTillv. artnrH142025437,40 kr
486,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Diamantkorn | normal |
|---|---|
| Figur | 142 |
| Form | cylinder |
| Isostorlek | 025 |
| Material | diamant |
| Fattning | 104 handstycke |
| Förpackningsinnehåll | 5 styck |
| Produktgrupp | Diamanter Tekniker |
Artnr: 23679
Diamant H 142 025 5st
Produktbeskrivning
Cylindrisk diamantborr för dentala applikationer, anpassad för både klinisk preparation och tandtekniskt arbete. Instrumentet är utformat för att ge en kontrollerad avverkning vid slipning och formning av hårda material.
Denna diamantborr har en cylindrisk form med figur 142 och är försedd med diamantkorn av normal grovlek. Kornens höga densitet bidrar till en jämn prestanda och ger instrumentet en lång livslängd vid korrekt användning. Precisionen i tillverkningen säkerställer hög koncentritet, vilket minimerar vibrationer och ger ett stabilt resultat under arbetet.
Skaftet är avsett för handstycke (ISO-typ 104), vilket gör instrumentet lämpligt för laboratoriemiljöer och specifika kliniska moment. Den cylindriska geometrin är särskilt användbar vid preparation av kaviteter och kronor där raka väggar eftersträvas.
Specifikationer:
Diamantkorn: Normal
Figur: 142
Form: Cylinder
ISO-storlek: 025
Material: Diamant
Skaft: 104 (Handstycke)
Antal per förpackning: 5 st