Produktbeskrivning
VITA EXCELL 3D-MASTER är en fronttand avsedd för användning i protetiska konstruktioner. Tanden är uppbyggd med en skiktningsteknik i flera lager för att efterlikna naturlig tandsubstans och färgövergångar.
Denna protestand är utformad med fokus på morfologi och ytestetik för att möjliggöra ett naturtroget utseende i överkäken. Konstruktionen skapar ett visuellt djup i färgen, vilket underlättar integrationen med övriga proteskomponenter. Formen O45 anger en specifik anatomisk konfiguration anpassad för överkäkens frontparti.
Materialet är framtaget för att erbjuda god hållfasthet och nötningsresistens vid daglig belastning. Tandens basyta är optimerad för att säkerställa vidhäftning mot protestekniska basmaterial. Färgsättningen följer det standardiserade 3D-MASTER-systemet, vilket ger en exakt färgbestämning i nyansen 5M2.
Specifikationer:
Typ: Fronttand (FZ)
Placering: Överkäke (O)
Form: O45
Färgsystem: 3D-MASTER
Färgkod: 5M2
Användningsområde: Protetik