Produktbeskrivning
VITAP.EXC.3D-MAST.FZ 5M2 O O43 är en uppsättning protesformade fronttänder för användning i protetiska rekonstruktioner. Tänderna är framtagna för att ge en anatomisk formgivning och färgåtergivning som följer det etablerade 3D-Master-systemet.
Konstruktionen består av flera materiallager som simulerar naturlig tandsubstans, vilket ger ett djup i utseendet och naturlig ljusbrytning. Ytan är utformad för att stå emot slitage och bibehålla sin ytfinish över tid. Formen O43 är specifikt anpassad för överkäken och har en geometri som förenklar uppställning och artikulation mot motstående tänder.
Materialet är kompatibelt med konventionella akrylbaserade protesmaterial, vilket säkerställer en stark kemisk bindning till protesbasen. Färgnyansen 5M2 ger en exakt färgmatchning i enlighet med standardiserade färgskalor för tandtekniska arbeten.
Specifikationer:
Typ: Fronttänder
Position: Överkäke
Formkod: O43
Färgsystem: 3D-Master
Färgkod: 5M2
Användningsområde: Protetik (hel- och delproteser)