Produktbeskrivning
Fronttänder för överkäken avsedda för användning vid framställning av hel- och delproteser. Tänderna är utformade för att ge en naturlig estetik och funktionell ocklusion genom en anatomisk ytstruktur och skiktad uppbyggnad.
Dessa proteständer är tillverkade i ett material med hög densitet och slitstyrka, vilket säkerställer god hållbarhet och färgstabilitet över tid. Materialets egenskaper bidrar till att bibehålla tuggfunktionen och motverka för tidig nötning i den protetiska konstruktionen. Formen R49 är specifikt anpassad för överkäkens morfologi och underlättar uppställningsarbetet för tandteknikern.
Systemet bygger på 3D-Master-skalan, vilket möjliggör en systematisk och exakt färgåtergivning som täcker det mänskliga tandspektrat mer heltäckande än konventionella färgsystem. Detta underlättar matchningen mot patientens naturliga tänder eller kvarvarande dentition.
Specifikationer:
Tandtyp: Fronttänder (FZ)
Position: Överkäke (O)
Färg: 5M1 (VITA 3D-Master)
Form: R49
Användningsområde: Helproteser, delproteser och implantatprotetik