Produktbeskrivning
Vitapan 3L15 O98 FZ är en fronttand för protetiska konstruktioner, utformad för att ge naturlig estetik och optimal funktion genom en anatomiskt anpassad ytstruktur.
Denna fronttand har en fysiologisk geometri som underlättar tungans rörlighet och skapar förutsättningar för god fonetik och patientkomfort. Formen O98 är särskilt anpassad för att efterlikna naturlig tandmorfologi i frontpartiet. Den fysiologiska utformningen förenklar uppställningsarbetet och bidrar till en naturlig övergång mellan protes och gingiva.
Materialet består av MRP-komposit (Micro-filler Reinforced Polymeric), vilket säkerställer hög slitstyrka och färgstabilitet i både hel- och delproteser. Konstruktionen möjliggör användning i ett brett spektrum av protetiska lösningar oavsett patientens ålder.
Specifikationer:
Typ: Fronttand (Anterior)
Färgsystem: VITA 3D-MASTER
Färgkod: 3L1.5 (3L15)
Form: O98
Material: MRP-komposit
Användningsområde: Protetik (hel- och delproteser)