Produktbeskrivning
SR Vivodent S PE UK A8 1A är en främre protestand för underkäken, anpassad för dentala konstruktioner med fokus på estetik och funktionell hållfasthet. Tanden är utformad med en naturlig anatomi och hög färgintensitet för att efterlikna de egenskaper som finns hos naturliga tänder.
Protestanden är tillverkad av dubbelkorslänkad PMMA, även kallat DCL-material. Detta ger tanden en hög tryckhållfasthet och god nötningsbeständighet, vilket är avgörande för protesens livslängd och funktion. Den labiala ytan har en moderat kurvatur som underlättar en individuellt anpassad uppställning och bidrar till en harmonisk integration i patientens bett.
PE-serien (Pearl Effect) använder en skiktningsteknik som skapar ett naturtroget djup och korrekt ljusbrytning i materialet. Form A8 representerar en specifik morfologi optimerad för underkäkens anteriora zon. Materialet är biokompatibelt och bibehåller sin färgstabilitet även efter mekanisk bearbetning och polering i laboratoriemiljö.
Specifikationer:
Typ: Fronttand, underkäke (UK)
Form: A8
Färgsystem: PE-skala (Pearl Effect)
Färg: 1A
Material: DCL (Double Cross Linked PMMA)
Användningsområde: Hel-, del- och implantatprotetik