Produktbeskrivning
SR Vivodent S PE UK A6 2C är en protestand för underkäken framtagen för användning i avtagbara dentala konstruktioner. Tanden är tillverkad av höggradigt tvärbundet DCL-material (Double Cross-Linked), vilket ger hög motståndskraft mot slitage och god hållbarhet i klinisk miljö.
Tandserien kännetecknas av sin PE-effekt (Pearl Effect) som ger materialet en naturlig ljusbrytning och färgdjup. Detta bidrar till att tanden efterliknar naturlig emalj och motverkar ett artificiellt utseende. Formen A6 är anatomiskt utformad för att underlätta korrekt positionering och funktion i underkäkens frontparti.
Materialets sammansättning gör det lämpligt för protetiska arbeten med höga krav på livslängd. Ytstrukturen är utformad för att vara vävnadsvänlig och motståndskraftig mot missfärgningar, vilket underlättar daglig rengöring och underhåll av protesen.
Specifikationer:
Typ: Fronttand (underkäke)
Form: A6
Färgkod: 2C (PE-systemet)
Material: DCL (Double Cross-Linked akryl)
Egenskap: Slitstark och färgstabil pearl-effekt