Produktbeskrivning
SR Vivodent S PE UK A3 3E är en fronttand för underkäken anpassad för avtagbar protetik. Tanden är konstruerad för att ge ett naturligt utseende och hög funktionell stabilitet i olika typer av proteskonstruktioner.
Tänderna är tillverkade av DCL-material (Double Crosslinked), vilket är ett högförstärkt polymermaterial. Detta material ger en högre tryckhållfasthet och ökad motståndskraft mot slitage jämfört med standardmaterial, vilket bidrar till att bibehålla ocklusionen och estetiken över tid.
Utformningen bygger på anatomiska principer för att underlätta uppställning och säkerställa korrekt fonetik och tuggfunktion. Ytskiktet är framtaget för att efterlikna naturlig emalj med naturlig translucens och färgskiktning. Tänderna är lämpliga för både konventionella proteslösningar och implantatunderstödda konstruktioner.
Specifikationer:
Material: DCL-polymer (Double Crosslinked)
Position: Underkäke (UK)
Tandtyp: Fronttänder
Färg: A3
Formkod: 3E
Användningsområde: Hel- och delprotetik, implantatstödd protetik