Produktbeskrivning
SR Vivodent S PE är en anatomiskt utformad fronttand för överkäken, framtagen för användning i avtagbar protetik. Tanden är utvecklad för att efterlikna naturliga tänder genom en avancerad skiktningsteknik som ger ett realistiskt utseende.
Denna protestand är tillverkad av dubbelkorslänkat PMMA-material (DCL), vilket ger en hög tryckhållfasthet och god motståndskraft mot slitage i den orala miljön. Materialets sammansättning bidrar till god vävnadsvänlighet och en yta med låg plackadhesion, vilket underlättar rengöring av protesen.
PE-serien (Prosthetic Effect) kännetecknas av en hög färgintensitet och en skiktning som ger tänderna naturligt djup och korrekt ljusbrytning. Form 3C är en specifik anatomisk konfiguration anpassad för överkäkens front, vilket underlättar teknisk uppställning och säkerställer en korrekt ocklusal integration. Färgkod A68 är en del av det specialiserade PE-färgsystemet för precis estetisk matchning.
Specifikationer:
Typ: Fronttand (Överkäke)
Form: 3C
Färg: A68
Material: DCL (Double Cross-Linked PMMA)
Användningsområde: Avtagbara proteser
System: PE (Prosthetic Effect)