Produktbeskrivning
SR Vivodent S PE ÖK A44 2B är en estetisk fronttand för överkäken, särskilt framtagen för användning i avtagbar protetik där ett naturligt utseende och hög färgintensitet eftersträvas.
Tänderna är tillverkade av DCL-material (Double Cross Linked PMMA), vilket ger en hög slitstyrka och god beständighet mot plack. Som en vidareutveckling av tidigare PE-serier har dessa tänder mer definierade former och ytkategorier för att återspegla naturlig tandanatomi. Materialet är utformat för att ge en god kemisk bindning till protesbasen, vilket ökar protesens hållbarhet.
Färgsystemet PE (Prosthetic Enamel) ger tänderna en utpräglad transluscens och lyster. Form A44 är anpassad för överkäkens frontparti och erbjuder en anatomisk struktur som fungerar i både helproteser och komplexa delproteser.
Specifikationer:
Typ: Fronttand (Anterior)
Käke: Överkäke
Form: A44
Färg: 2B (PE-skala)
Material: DCL (Double Cross Linked PMMA)
Användningsområde: Avtagbar protetik