Produktbeskrivning
SR Vivodent S PE ÖK A42 1A är en fronttand för överkäken framtagen för protetiska rekonstruktioner med höga krav på estetik och hållbarhet. Tanden är utformad med en naturlig anatomi och hög färgintensitet för att efterlikna det naturliga bettets variationer.
Tandserien är tillverkad i ett Double Cross-Linked (DCL) PMMA-material, vilket ger en balans mellan slitstyrka och motståndskraft mot plackbildning. PE-färgskalan (Pearl Effect) ger en mer uttalad färgkaraktär och lyster jämfört med konventionella färgskalor, vilket är särskilt lämpligt för patienter som önskar en mer livfull estetik i sin ersättning.
Formen A42 är anatomiskt utformad för att passa moderna protetiska lösningar, inklusive både konventionella helproteser och implantatstödda konstruktioner. Materialets egenskaper säkerställer god bindning till protesbasmaterial och bidrar till långvarig stabilitet i den färdiga konstruktionen.
Specifikationer:
Typ: Fronttand (Överkäke)
Form: A42
Färg: 1A (PE-färgskala)
Material: Double Cross-Linked PMMA (DCL)
Användningsområde: Konventionell och implantatstödd protetik