Produktbeskrivning
SR Vivodent S PE är en fronttand för överkäken avsedd för avtagbar protetik. Tanden är tillverkad av DCL-polymer (Double Cross-Linked), ett högkorslänkat material som kombinerar hög nötningsbeständighet med god hållfasthet och vävnadsvänlighet.
Genom en specifik PE-skiktning (Pearl Effect) uppnås en naturlig färgintensitet och ljusbrytning. Materialets egenskaper ger en balans mellan hårdhet och elasticitet, vilket motverkar för tidigt slitage och bidrar till stabilitet i proteskonstruktionen. Ytstrukturen är utformad för att underlätta rengöring och minimera risken för plackansamling.
Formen 4D representerar en specifik anatomisk konfiguration för fronttänderna i överkäken. Färgen A25 är baserad på PE-färgskalan, utvecklad för att möjliggöra exakt matchning vid framställning av både hel- och delproteser. Den anatomiska utformningen är optimerad för att förenkla den tekniska uppsättningen och säkerställa korrekt fonetik och tuggfunktion.
Specifikationer:
Typ: Fronttand
Position: Överkäke (ÖK)
Material: DCL-polymer (Double Cross-Linked)
Form: 4D
Färg: A25
System: PE (Pearl Effect)
Användningsområde: Avtagbar protetik