Produktbeskrivning
SR Vivodent S PE är en fronttand för överkäken anpassad för avtagbar protetik med höga krav på naturligt utseende och slitstyrka.
Tanden är en vidareutveckling av den tidigare PE-serien och har en mer definierad och naturtrogen formgivning. Den är tillverkad i ett korslänkat PMMA-material (Double Cross-Linked), vilket ger god motståndskraft mot nötning och plackbildning. Detta materialval bidrar till att tänderna behåller sin funktion och estetik under en längre tids användning i den orala miljön.
Färgskalan PE kännetecknas av en hög färgintensitet som möjliggör en verklighetstrogen återgivning av naturlig dentition. Form 4B är specifikt utformad för de anteriora delarna av överkäken och är optimerad för att kunna integreras i både partiella och hela proteskonstruktioner samt implantatburna lösningar.
Specifikationer:
Typ: Fronttänder (Anterior)
Position: Överkäke
Form: 4B
Färgsystem: PE (Pearl Effect)
Färg: A22
Material: DCL (Double Cross-Linked polymer)