Produktbeskrivning
SR Vivodent S PE är en anatomiskt utformad fronttand för överkäken, framtagen för användning inom avtagbar protetik där krav ställs på både estetik och mekanisk hållbarhet.
Tänderna är tillverkade av DCL-material (Double Cross-Linked), ett tätt tvärbundet PMMA-material. Detta ger en hög motståndskraft mot nötning och tryckbelastning, samtidigt som materialets täthet bidrar till att förebygga plackansamling och missfärgningar. Materialegenskaperna gör tanden lämplig för såväl konventionell helprotetik som implantatstödda konstruktioner.
Utformningen baseras på naturliga tandformer med en detaljerad ytstruktur och optimerad skiktning mellan dentin och emalj. Detta ger en naturlig ljusbrytning och färgintensitet som harmoniserar med patientens mjukvävnad. Den anatomiska formgivningen underlättar uppställningsarbetet och är utformad för att ge god stabilitet och tuggfunktion i det färdiga protesarbetet.
Specifikationer:
Position: Överkäke, anterior
Formkod: A15
Material: DCL (Double Cross Linked PMMA)
Färgsystem: PE (Prosthetic Excellence)
Antal: 1 karta (6 tänder)