Produktbeskrivning
SR Vivodent S DCL är prefabricerade proteständer för överkäken, framtagna för att ge ett naturligt utseende och hög hållfasthet i protetiska konstruktioner.
Tänderna är tillverkade av DCL-material (Double Cross-Linked), vilket är en höggradigt tvärbunden polymer. Detta material ger en hög slitstyrka och god motståndskraft mot plack, vilket bidrar till en ökad hållbarhet i jämförelse med standardmaterial. Materialets egenskaper säkerställer att tänderna bibehåller sin form och funktion även under långvarig belastning i den orala miljön.
Designen bygger på en anatomisk skiktning som efterliknar den naturliga tandens uppbyggnad med emalj och dentin. Form A68 är en specifik överkäksform som möjliggör god anpassning vid uppställning och stödjer korrekt ocklusionsfunktion. Färgnyansen BL1 tillhör bleach-serien och används när ett mycket ljust estetiskt resultat efterfrågas.
Specifikationer:
Position: Överkäke (Anterior)
Tandform: A68
Färg: BL1 (Bleach)
Material: DCL (Double Cross-Linked polymer)
Antal: 1 set (6 tänder)
Användningsområde: Helproteser, delproteser och implantatburna proteser