Produktbeskrivning
SR Vivodent S DCL är prefabricerade fronttänder för överkäken, framställda i ett högcrosslänkat DCL-polymer. Tänderna är utformade för användning i avtagbar protetik där krav ställs på både naturlig estetik och mekanisk hållfasthet.
Materialet DCL (Double Cross-Linked) kännetecknas av en tät struktur som ger hög motståndskraft mot tryckbelastning och nötning. Detta bidrar till en stabil ocklusion och minskar slitaget över tid jämfört med konventionella PMMA-material. Tändernas uppbyggnad bygger på en flerskiktsteknik som efterliknar naturlig tandvävnad gällande opacitet och ljusreflektion.
Formen A68 är en specifik anatomisk design för fronten i överkäken. Tänderna levereras på karta och är utformade för att integreras i de flesta proteskonstruktioner. Färgsystemet är optimerat för att matcha etablerade färgskalor, vilket underlättar exakt färgval vid protetiska arbeten.
Specifikationer:
Typ: Fronttänder
Position: Överkäke (ÖK)
Material: DCL-polymer (Double Cross-Linked)
Form: A68
Färg: B4
Antal: 6 tänder per karta
Egenskaper: Hög slitstyrka, hög tryckhållfasthet, flerskiktsuppbyggnad