Produktbeskrivning
SR Orthotyp S PE ÖK N4U 01 är en diator för protesteknik, utformad för uppställning enligt tand-mot-två-tänder-principen. Denna bakre tand är framtagen för att ge en naturlig estetik i kombination med hög mekanisk hållfasthet i det posteriora segmentet.
Dessa akryltänder har en yta med pärlemoreffekt som efterliknar den naturliga emaljens ljusbrytning. Materialet kännetecknas av en hög densitet och ythårdhet, vilket bidrar till god slitstyrka och motståndskraft mot plackbildning. Den distinkta formgivningen underlättar en funktionell ocklusion och ger ett verklighetstroget utseende vid protetiska rekonstruktioner.
Designen är en vidareutveckling av tidigare modeller med en mer markerad anatomi för att säkerställa god passform och kemisk bindning till basmaterialet. Modellen är anpassad för överkäken och är färgmässigt synkroniserad med tillhörande fronttänder för att uppnå ett enhetligt resultat i hela tandbågen.
Specifikationer:
Typ: Bakre tänder (diatorer)
Käke: Överkäke
Form: N4U
Färg: 01
Material: PMMA-akryl med pärlemoreffekt (PE)
Uppställningskoncept: Tand-mot-två-tänder