DENTALRINGEN AB, EN DEL AV DENTALMARKNADEN I ÖVER 20 ÅR. GRUNDAT 2005
Dentalringen logotyp
Logga in

Physiodens A2 T8L FZ

Artnr: ZA6A2T8LVITTillverkareVITA-ZAHNFABRIKTillv. artnrA6A2T8L
499,50 kr
555,00 kr

Exkl. moms

I lager

Specifikationer -

ProduktgruppProteständer
Artnr: ZA6A2T8LVIT
Physiodens A2 T8L FZ

Produktbeskrivning

Physiodens A2 T8L FZ är en fronttand för proteser, utformad för att efterlikna naturliga tänders estetik och ljusbrytning. Tänderna är tillverkade av MRP-komposit (Micro-filler Reinforced Polymeric), ett material som kombinerar mekanisk hållbarhet med goda bearbetningsegenskaper. Denna kompositstruktur bidrar till stabil färgbeständighet och motståndskraft mot slitage i den orala miljön. Formgivningen utgår från naturliga tandmodeller, vilket möjliggör en harmonisk integration med patientens befintliga bett. Ytans textur och den interna skiktningen är utformade för att skapa en realistisk ljusreflektion och tredimensionell effekt. Modellen T8L är specifikt anpassad för överkäkens anteriora del och färgnyansen följer standarden A2. Specifikationer: Material: MRP-komposit Färg: A2 Form: T8L (Anterior, överkäke) Antal: 1 x 6 tänder

Om oss

Dentalringen AB grundades 2005 i Västra Frölunda, Göteborg. I början var tandtekniker vår huvudkundgrupp men snart utökades sortimentet till att även täcka tandläkarklinikers hela behov. Vi är idag en väletablerad depå på dentalmarknaden men vi fortsätter att utveckla både webshop och oss för att hela tiden nå upp till våra kunders krav och behov.

Nästan alla som väljer Dentalringen för sina förbrukningsinköp sparar pengar. För att få en exakt uppgift om hur mycket man kan spara gör vi gärna en kostnadsfri analys. Kontakta vår kundtjänst för mer information.

Kontakta oss

info@dentalringen.se
031 - 711 95 50

Öppettider:
Måndag - Torsdag
08:00 - 16:00
Fredag
08:00 - 15:00


Dag före röd dag/midsommar/nyår
08:00 - 13:00
Sommartider v. 28-32
10:00 - 15:00
23 december håller vi stängt

Avvikande öppettider kan förekomma