Produktbeskrivning
Fronttänder för protetiska ersättningar i överkäken i färg B1 och form 90. Tänderna är utformade för att efterlikna naturliga fysiologiska slitageegenskaper, vilket bidrar till ett autentiskt utseende i patientens bett.
Tänderna är tillverkade av IPN-material (interpenetrated polymer network), vilket ger hög nötningsbeständighet och stabilitet över tid. Denna materialsammansättning gör dem lämpliga för användning inom både traditionell och mer komplex protetik, såsom teleskoparbeten, implantatkonstruktioner, skeletterade proteser och temporära lösningar.
Den anatomiska utformningen underlättar det tekniska uppställningsarbetet och ger en god funktionell integration i tandbågen. Yttexturen är skapad för att efterlikna naturlig emalj, och form 90 är specifikt dimensionerad för överkäkens estetik och passform.
Specifikationer:
Typ: Fronttänder (Anteriors)
Käke: Överkäke (ÖK)
Material: IPN (Interpenetrated Polymer Network)
Form: 90
Färg: B1
Indikationer: Teleskop-, implantat- och skelettprotetik, temporära ersättningar