Produktbeskrivning
Genios V Anteriors är fronttänder för protetiska konstruktioner, utformade för att kombinera estetisk naturtrogenhet med mekanisk hållfasthet.
Tänderna är framställda av IPN-material (interpenetrated polymer network), vilket ger hög slitstyrka och ythårdhet. Materialets tekniska egenskaper säkerställer att tänderna bibehåller sin form och färgstabilitet även vid långvarig belastning i munmiljön. Denna struktur gör dem lämpliga för ett brett spektrum av protetiska lösningar där hög motståndskraft mot nötning krävs.
Designen bygger på en flerskiktsteknik som återger den naturliga tandens ljusdynamik och translucens. Utformningen är optimerad för att underlätta uppställningsarbetet i laboratoriet och fungerar för indikationer såsom konventionella proteser, implantatstödda konstruktioner, teleskoparbeten och temporära ersättningar.
Specifikationer:
Typ: Fronttänder (Anteriors)
Material: IPN (Interpenetrated Polymer Network)
Form: 80D
Färgkod: BL3 (Bleach)
Skiktning: Flerskiktsteknik
Indikationer: Hel- och delproteser, implantatprotetik, temporära ersättningar, teleskoparbeten