- Hem
- Tandteknik
- Protes och rebasering
- Proteständer
- Genios P V Posteriors U 36R A4
Genios P V Posteriors U 36R A4
Artnr: ZGENIOSVA4O36RDENTillverkareDentsply SironaTillv. artnr01111OA436R386,10 kr
429,00 kr
Exkl. moms
Få i lager (Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Proteständer |
|---|
Artnr: ZGENIOSVA4O36RDEN
Genios P V Posteriors U 36R A4
Produktbeskrivning
Genios P V Posteriors U 36R A4 är proteständer för överkäken, utformade för att användas vid framställning av både hel- och delproteser. Tänderna kombinerar funktionell ocklusion med en anatomisk formgivning som underlättar den tekniska hanteringen vid laboratoriearbete.
Utformningen baseras på ett biomekaniskt ocklusionskoncept, vilket optimerar tuggfunktion och stabilitet i den protetiska konstruktionen. Tuggytorna är designade för att möjliggöra en effektiv uppställning och kräver minimal manuell efterjustering. Materialet utgörs av IPN (Interpenetrating Polymer Network), ett materialval som bidrar till hög slitstyrka och färgstabilitet över tid.
Ytstrukturen och tändernas mameloner är framtagna för att efterlikna naturlig tandsubstans, vilket ger ett estetiskt resultat som integreras väl i patientens bett. Tänderna är anpassade för att stödja ett rationellt arbetsflöde i laboratoriet och är kompatibla med gängse metoder för protesframställning.
Specifikationer:
Typ: Bakre proteständer (Posteriors)
Position: Överkäke
Form: 36R
Färg: A4
Material: IPN (Interpenetrating Polymer Network)
Ocklusionskoncept: Biomekaniskt enligt Polz-principen