Produktbeskrivning
Genios P V Posteriors är proteständer för överkäken, utformade för att användas vid framställning av både hel- och delproteser. Tänderna är konstruerade för att efterlikna naturlig funktion med särskilt fokus på ocklusal stabilitet och kondylär ledfunktion.
Ocklusalytornas geometri är utformad för att underlätta tuggprocessen och säkerställa en korrekt artikulation. Utformningen av premolarerna är anpassad för att förenkla integrationen i delproteser, vilket ger en jämn övergång mellan naturliga tänder och den protetiska konstruktionen. Materialet har en hög yttäthet och en struktur som ger ett naturtroget utseende med mameloner och anatomiska detaljer.
R-formerna är optimerade för att ge flexibilitet vid uppställning och passar för varierande anatomiska förutsättningar i det posteriora segmentet.
Specifikationer:
Typ: Posteriora proteständer (kindtänder)
Käke: Överkäke
Form: 36R
Färg: A2 (enligt Vita-skalan)
Användningsområde: Hel- och delprotetik