- Hem
- Tandteknik
- Protes och rebasering
- Proteständer
- Bioplus V Anteriors UK U24 B2
Bioplus V Anteriors UK U24 B2
Artnr: Z01106B2U24DENTillverkareDentsply SironaTillv. artnr01106UB2U24455,40 kr
506,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Proteständer |
|---|
Artnr: Z01106B2U24DEN
Bioplus V Anteriors UK U24 B2
Produktbeskrivning
Bioplus V Anteriors UK U24 B2 är proteständer avsedda för frontpartiet i underkäken vid framställning av avtagbara proteser.
Tänderna är tillverkade av IPN-akryl (Interpenetrating Polymer Network), ett material med hög densitet och motståndskraft mot mekaniskt slitage. Denna materialstruktur bidrar till att tänderna bibehåller sin morfologi och yta även vid långvarig belastning i munhålan. Den estetiska utformningen och ytstrukturen är framtagen för att ge ett naturtroget utseende i kombination med funktionell prestanda.
Formen U24 är specifikt utformad för att passa underkäkens anatomi och underlätta den tekniska uppställningen i laboratoriemiljö. Färgtonen B2 följer den vedertagna färgskalan, vilket säkerställer förutsägbarhet vid färgval och möjliggör korrekt matchning med övriga komponenter i den protetiska konstruktionen.
Specifikationer:
Position: Underkäke (UK)
Tandtyp: Fronttänder (Anteriors)
Material: IPN-akryl
Form: U24
Färg: B2
Serie: Bioplus V