- Hem
- Tandteknik
- Protes och rebasering
- Protesmaterial - Varm
- Probase Hot pink-V 2x500g pulver
Webpris
Probase Hot pink-V 2x500g pulver
Polymer Varmpolymeriserande Akryl
Artnr: 51110TillverkareIvoclar Vivadent GmbHTillv. artnr531476963,90 kr
1 071,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | pink-V |
|---|---|
| Förpackningsinnehåll | 2x 500 gram |
| Produktgrupp | Protesmaterial - Varm |
Artnr: 51110
Probase Hot pink-V 2x500g pulver
Produktbeskrivning
Varmpolymeriserande akrylpulver för framställning av protesbaser med hög formstabilitet och precision. Materialet är utvecklat för att säkerställa noggrann passform vid tillverkning av helproteser, delproteser och kombinationsarbeten.
Detta polymerpulver blandas med tillhörande monomer för att skapa en bearbetningsbar massa som härdas genom konventionell varmpolymerisering. Materialet har egenskaper som motverkar deformation och bibehåller sin färg över tid. Den specifika färgtonen pink-V är framtagen för att efterlikna naturlig mjukvävnad.
Det färdiga materialet får en tät och hållfast yta, vilket underlättar efterarbetet i form av putsning och polering. En slät och högblank yta på den färdiga protesen bidrar till ökad patientkomfort och minskad risk för beläggningar.
Specifikationer:
Typ: Varmpolymeriserande polymer (pulver)
Färg: pink-V
Förpackningsmängd: 2 x 500 g
Tillämpning: Helproteser, delproteser och kombinationsprotetik
Härdningsmetod: Värmepolymerisering




