DENTALRINGEN AB, EN DEL AV DENTALMARKNADEN I ÖVER 20 ÅR. GRUNDAT 2005
Dentalringen logotyp
Logga in

Webpris

C-Plast liquid 500ml

Artnr: 51762TillverkareCandulor Dental GmbHTillv. artnr00674272
557,10 kr
619,00 kr

Exkl. moms

I lager

Specifikationer -

ProduktgruppProtesmaterial - Kall
Artnr: 51762
C-Plast liquid 500ml

Produktbeskrivning

C-Plast liquid är en autopolymeriserande monomer avsedd för framställning av individuella avtrycksskedar, registreringsunderlag och basplattor inom protetik. Materialet utmärks av hög dimensionell stabilitet. Blandningstid: 20–25 sekunder. Efter blandning blir materialet snabbt bearbetningsbart och icke-klibbande. Den totala bearbetningstiden är cirka 5 minuter. Överskottsmaterial kan avlägsnas före fullständig härdning. Specifikationer: Volym: 500 ml Typ: Monomer Härdningstyp: Autopolymeriserande (kallhärdande)

Om oss

Dentalringen AB grundades 2005 i Västra Frölunda, Göteborg. I början var tandtekniker vår huvudkundgrupp men snart utökades sortimentet till att även täcka tandläkarklinikers hela behov. Vi är idag en väletablerad depå på dentalmarknaden men vi fortsätter att utveckla både webshop och oss för att hela tiden nå upp till våra kunders krav och behov.

Nästan alla som väljer Dentalringen för sina förbrukningsinköp sparar pengar. För att få en exakt uppgift om hur mycket man kan spara gör vi gärna en kostnadsfri analys. Kontakta vår kundtjänst för mer information.

Kontakta oss

info@dentalringen.se
031 - 711 95 50

Öppettider:
Måndag - Torsdag
08:00 - 16:00
Fredag
08:00 - 15:00


Dag före röd dag/midsommar/nyår
08:00 - 13:00
Sommartider v. 28-32
10:00 - 15:00
23 december håller vi stängt

Avvikande öppettider kan förekomma