DENTALRINGEN AB, EN DEL AV DENTALMARKNADEN I ÖVER 20 ÅR. GRUNDAT 2005
Dentalringen logotyp
Logga in

IQ/Effect Ingot B2-M 4x5gr

Artnr: 02709TillverkareGC Europe N.V.Tillv. artnr10002337
1 933,20 kr
2 148,00 kr

Exkl. moms

Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)

Specifikationer -

FärgB2
Storlek5 g
Förpackningsinnehåll4 styck
ProduktgruppPresspuckar
Artnr: 02709
IQ/Effect Ingot B2-M 4x5gr

Produktbeskrivning

GC Initial IQ Press-over-Metal (POM) Effect Ingot B2-M är en presskeram utformad för framställning av estetiska ytskikt på dentala metallstommar. Systemet bygger på ett "One Body"-koncept som möjliggör reproduktion av VITA-färger med reducerat behov av manuell skiktning. Ingoten pressas direkt över en bärande metallstomme och ger en stabil färgbas i nyans B2. Materialet har en homogen struktur som säkerställer god passform, färgstabilitet och korrekt ljusbrytning. Puckarna är dimensionerade för standardiserade pressugnar. Specifikationer: Färg: B2 Vikt per puck: 5 g Antal: 4 st Teknik: Press-over-metal (POM) System: One Body-koncept

Om oss

Dentalringen AB grundades 2005 i Västra Frölunda, Göteborg. I början var tandtekniker vår huvudkundgrupp men snart utökades sortimentet till att även täcka tandläkarklinikers hela behov. Vi är idag en väletablerad depå på dentalmarknaden men vi fortsätter att utveckla både webshop och oss för att hela tiden nå upp till våra kunders krav och behov.

Nästan alla som väljer Dentalringen för sina förbrukningsinköp sparar pengar. För att få en exakt uppgift om hur mycket man kan spara gör vi gärna en kostnadsfri analys. Kontakta vår kundtjänst för mer information.

Kontakta oss

info@dentalringen.se
031 - 711 95 50

Öppettider:
Måndag - Torsdag
08:00 - 16:00
Fredag
08:00 - 15:00


Dag före röd dag/midsommar/nyår
08:00 - 13:00
Sommartider v. 28-32
10:00 - 15:00
23 december håller vi stängt

Avvikande öppettider kan förekomma