- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Presspuckar
- IPS e.max Press Rohling MT BL3L 3st
Webpris
IPS e.max Press Rohling MT BL3L 3st
Artnr: 228830TillverkareIvoclar Vivadent GmbHTillv. artnr6687721 643,40 kr
1 826,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | BL3 |
|---|---|
| Förpackningsinnehåll | 3 styck |
| Produktgrupp | Presspuckar |
Artnr: 228830
IPS e.max Press Rohling MT BL3L 3st
Produktbeskrivning
IPS e.max Press MT är en litiumdisilikat-glaskeramik framtagen för framställning av dentala konstruktioner genom pressteknik. Materialet kombinerar hög mekanisk hållfasthet med optiska egenskaper anpassade för fast protetik i både anteriora och posteriora regioner.
MT-serien (Medium Translucency) ger en balanserad transparensnivå. Den är optimerad för fall där man önskar en högre ljusstyrka än vad högtranslucenta material erbjuder, utan att förlora den naturliga ljusbrytningen. Materialet är lämpligt för tunna fasader, kronor samt inlägg och onlays.
Rålingarna har en homogen struktur som säkerställer precision och stabil passform vid pressning. Storleken Large (L) möjliggör framställning av flera enheter eller större objekt i en och samma presscykel, vilket effektiviserar arbetsprocessen i laboratoriet.
Specifikationer:
Material: Litiumdisilikat-glaskeramik (LS2)
Translucens: MT (Medium Translucency)
Färg: BL3
Storlek: L (Large)
Böjhållfasthet: 470 MPa
Antal: 3 st


